Parę dni temu Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie przedstawiła w mediach swój najnowszy raport: “Krok po kroku… Jak firmy obuwnicze zapewniają przestrzeganie praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw?”. Powstał on w oparciu o informacje przekazane przez 12 europejskich firm obuwniczych. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, które firmy robią mniej, a które więcej by produkcja ich butów nie szkodziła ludziom i środowisku naturalnemu.
Produkcja butów często wiąże się z problemem zbyt niskich płac, prześladowaniem związkowców i pracą z toksynami niebezpiecznymi dla zdrowia. Dlatego Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie w ramach europejskiej kampanii Change Your Shoes zapytała firmy obuwnicze co robią, by te nadużycia nie pojawiały się w produkcji butów sprzedawanych pod ich markami.
Do badania zaproszono 23 najbardziej rozpoznawalne firmy obuwnicze zaznaczające swoją obecność na ulicach i w centrach handlowych w całej Europie. 11 spośród 23 firm (w tym polskie CCC i Wojas) nie udzieliło odpowiedzi. Pozostałe 12 wypełniło kwestionariusz z pytaniami o kwestie płac dla pracowników, standardy BHP i ochrony środowiska oraz transparentność działań. Otrzymane informacje zostały zanalizowane i ocenione.
Najwyższe noty uzyskały Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Są na dobrej drodze do przestrzegania praw człowieka. Deichmann, Bata i Clarks podejmują wysiłki. Z działaniami ociągają się Prada, Geox i Gabor.
A jak radzi sobie firma produkująca Twoje buty? Koniecznie zajrzyjcie do raportu i podzielcie się swoimi uwagami!
Dobra. A co jeśli buty skórzane tak naprawdę nie są skórzane? Jak reagować, gdzie zgłaszać takie sytuacje?
Pracuję w sklepie z dodatkami skórzanymi – Brytyjka.pl. Mamy skórzane torby i plecaki. Gdybyś była zainteresowana prawdziwymi wyrobami ze skóry to zapraszam do naszego działu skórzanych plecaków dla kobiet: https://www.brytyjka.pl/plecaki-skorzane-cat-16.html. pozdrawiam Karolina. PS. szukasz rabatu na plecak ze skóry wykorzystaj kod „ILOVEBAGS”.